Bilgi Diyarı

Aşağıdaki Kutu ile Sonsuz Bilgi Diyarı'nda İstediğinizi Arayabilirsiniz...

Sir Jacop Epstein

  • Okunma : 251
Sir Jacop Epstein Resim

(1880-1959). Jacob Epstein heykelleriyle sanat çevrelerinde büyük tartışmalara yol açan 20. yüzyıl sanatçılarındandır. Yapıtları bazı eleştirmenlerce göklere çıkartılırken, bazılarınca da amansızca eleştirildi.

    Rus ve Polonyalı bir ailenin çocuğu olarak New York’ta doğan Jacob Epstein, aynı kentte başladığı heykelcilik öğrenimini Paris’ te sürdürdü. 1905’te Londra’ya gitti ve orada bir heykel atölyesi açtı.

    Epstein’ın yapıtları iki bölümde toplanabilir: Tunçtan yaptığı insan büstleri ve doğrudan, büyük taş bloklardan yonttuğu heykeller. (İnsan vücudunun başını ve omuzlarını betimleyen heykellere “büst” adı verilir.) Sanatçının portre heykelciliğindeki üstün yeteneği tartışmasız kabul görmüştür. Portrelerinde tenin ve saçların ustalıkla işlenmiş dokusu izleyicide olağanüstü bir gerçeklik duygusu yaratır. Üslubunun en belirgin özelliği, büstünü yaptığı kişilerin karakterini betimlemedeki ustalığıdır. Epstein’ın yapıtları arasında, İngiliz devlet adamı Sir Winston Churchill, yazarlardan Bernard Shaw ve Joseph Conrad ile bilim adamı Albert Einstein gibi birçok ünlü kişinin büstleri bulunmaktadır.

    Epstein’ın Londra’da St. James parkında yer alan büyük boyutlu taş yontularından Gün ve G ece, çoğu izleyicinin beklentisinin çok ötesinde yapıtlar oldukları için o dönemde ateşli tartışmalara yol açmıştı. Adem heykeli ise anılmaya değer bir başka ünlü yapıtıdır. Alüminyum ve gümüş alaşımından yapılmış görkemli H z. İsa heykeli 1957’de Galler’ de Llandaff Katedrali’ne yerleştirildi.

Sir Jacop Epstein Resimleri