Bilgi Diyarı

Aşağıdaki Kutu ile Sonsuz Bilgi Diyarı'nda İstediğinizi Arayabilirsiniz...

Astronot

  • Okunma : 812

AstronotYer atmosferi dışında uçuşlar için hazırlanmış pilot ya da yolcu. (Terimin Rusça karşılığı kozmonottur.) İlk 7 ABD'li astronotun Washington D.C.'de bir basın konferansında tanıtıldıkları 9 Nisan 1959'dan başlayarak, uzay mekiği öncesi dönemde Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA) tarafından 73 astronot seçilmiş, bunlardan 43'ü Mercury, Cemini, Apollo ve Skylab programlarında uçmuştur. Uzay mekiği programı içinde 1978'de 6'sı kadın 35 yeni aday seçilmiş, o tarihten sonra, astronotların adaylar arasından seçimi her yıl yapılmaya başlanmıştır.

SSCB kozmonotları benzer temellerle ve aşağı yukarı avnı tarihlerde seçilmiş, ama Sovyet programına kadınlar daha önce katılmışlardır. 1970'te kozmonotların toplam sayısı kabaca astrnnotlarınkine eşitlenmiş, o tarihten sonra da sürekli artmış ve aralarına başka uluslardan kozmonotlar da alınmıştır.

Not: Mercury projesi için ilk yedi ABD'li astronot, 1959'da açıklandılar; Walter M. Schirra Jr., Scott Carpenter ve (arka sıra) Alan B. Shepard Jr., Virgil B. "Cus" Grissom ve L. Cordon Copper'dan oluşan bu gruptan, Shepard, Mayıs 1961 'de ABD'nin kabinde uzaya giden ilk astronotu, Glenn de 1962'de ABD'nin ilk yörüngeli uçuşunu gerçekleştiren astronot oldu.