Bilgi Diyarı

Aşağıdaki Kutu ile Sonsuz Bilgi Diyarı'nda İstediğinizi Arayabilirsiniz...

Dart

  • Okunma : 240
Dart Resim

İlk kez İngiltere’de ortaya çıkan dart, kapalı yerlerde oynanan bir hedef oyunudur. Daha sonraları dart karşılaşmalarına yer veren televizyon programları aracılığıyla bu oyun birçok ülkede yaygınlık kazandı.

    Oyun, üzerinde numaralanmış daireler bulunan yuvarlak bir nişan tahtasına dart adı verilen küçük okların atılmasıyla oynanır. Dart yaklaşık 16 cm uzunluğundadır. Sivri ucu metaldir; hedefe şaşmadan gitmesi için arkasına bir tüy takılıdır. Çapı 45 cm olan nişan tahtası, l’den 20’ye kadar değerlerin yazılı olduğu 20 dilime bölünmüştür. Numaralama, yüksek ve düşük değerler art arda gelecek biçimde düzenlenmiştir.

    Ayrıca iki geniş “tekli atış” halkası; dar bir “üçlü atış” halkası ve en dışta dar bir “çiftli atış” halkası vardır. “Üçlü atış” halkasını vuran oyuncu yazılı puanın üç katını; “çiftli atış” halkasını vuran iki katını alır. Alınacak puanları belirleyen iç içe altı halka vardır. En içteki halka (boğa gözü) 50 puan; hemen ardından gelen halka 25 puandır. Her oyuncunun üç dart atma hakkı vardır; üç dartla kazanılabilecek en yüksek puan 180’dir.

    Oyun genellikle iki ya da dört oyuncuyla oynanır. Nişan tahtası, “boğa gözü” halkası göz hizasına gelecek biçimde, oyunculardan 2,75 metre uzağa yerleştirilir. Oyun değişik biçimlerde oynanabilir. En yaygın biçiminde, her oyuncu ya da eşler oyuna 301 ya da 501 puanla başlar. Oyuncu kazandığı her puanla bu sayıyı eksilterek sıfıra düşmeye çalışır. Kazanmak için tam sıfıra ulaşılmalıdır. Eğer sıfırın altına düşen bir puan alınırsa (örneğin sıfıra 8 puan varken 9 ya da daha çok puan kazandıran bir atış yapılırsa), o atış geçersiz sayılır. Kural gereği, başlama ve bitirme atışları “çiftli atış”la yapılır.

Dart Resimleri