Bilgi Diyarı

Aşağıdaki Kutu ile Sonsuz Bilgi Diyarı'nda İstediğinizi Arayabilirsiniz...

Makarna

  • Okunma : 342
Makarna Resim

Makarna, pek çok ülkede sevilerek yenir, en çok İtalya ve Çin’de tüketilir. Glüten oranı yüksek durum buğdayından elde edilen irmikten yapılır. Genellikle 100 ölçek buğday irmiğine, 28 ölçek su katılarak yoğrulan makarna hamuru cıvık olmayan bir hamurdur. Gerekirse yumurta, domates, ıspanak ve renklendirme maddeleri katılabilir. Makarna üretimi hamurun hazırlanması, basınç altında biçim verilmesi ve kurutulması olmak üzere üç aşamadan geçer. Böylece pişirilmeye hazır kuru bir hamur elde edilir.

    Günümüzde hamurun yoğrulması ve biçim verilmesi işlemleri otomatik karıştırıcı ve preslerle yapılmaktadır. İrmikle su, domates, yumurta, ıspanak gibi katkı maddeleri bir yandan karıştırılarak hamur haline getirilirken, öte yandan bir borunun içinden prese doğru itilir. Borunun öbür ucunda üzerinde delikler bulunan 30 cm çapında bir plaka yer alır. Büyük bir güçle sıkıştırılan hamur deliklerden geçer. Deliklerin çapı ve biçimi makarna çeşidine göre ayarlanır. Daha sonra o to matik olarak dönen bir bıçakla uygun boyda kesilir. Düdük ya da boru makarnalar, içinde ince metal çubuklar bulunan kalıplardan geçirilerek elde edilir. Çubuk makarnadan daha değişik biçimlerde makarna yapmak için delikli levhaya ek parçalar takılır ya da özel kalıplar kullanılır. Böylece kelebek, yüksük, deniz kabuğu, salyangoz ve burgu makarnalar ortaya çıkar.

    Biçimi ne olursa olsun makarnalar nem oranı yaklaşık yüzde 12’ye ininceye kadar kurutulur. Kurutucunun sıcaklık ayarı çok önemlidir. Bir yandan, makarnaların küflenmemesi ve ekşimemesi için kısa zamanda kuruması gerekirken, öte yandan aşırı kuruyup da çatlamamaları için yavaş yavaş kurutulmaları zorunluluğu vardır.

    Makarna tuzlu kaynar suya atılarak bir süre haşlanır. İyi pişmiş olması için yumuşaması, ama esnekliğini yitirmemesi gerekir. Suyu süzülüp, gerekirse soğuk suda çalkalandıktan sonra, tereyağı, peynir ve baharat katılarak yenir. Makarna yemekleri soslarla, mantar, deniz ürünleri, kıyma ve domates gibi katkılarla da zenginleştirilebilir.

    İtalya’ya makarna tarifini Marko Polo’nun Çin’den getirdiği sanılmakla birlikte, Eski Yunanlılar’dan beri Avrupa’da bir çeşit makarna yenmekteydi.

    Kare biçimindeki raviyoli, kıyma ya da peynirle doldurulur. Lazanya yassıdır, katmanları arasına sos dökülerek bol peynirle fırında pişirilir.

    Tel, yıldız ya da arpa biçimli şehriyeler özellikle çorbalarda kullanılır. En çok sevilen makarna çeşitlerinden spagetti, genellikle domates ve rendelenmiş peynirle yenir.

    Ev makarnası hamura yumurta katılarak yapılır. Rengi daha sarıdır ve çoğu zaman kurutulmadan kullanılır.

Makarna Resimleri