Bilgi Diyarı

Aşağıdaki Kutu ile Sonsuz Bilgi Diyarı'nda İstediğinizi Arayabilirsiniz...

William faulkner

  • Okunma : 313
William faulkner Resim

(1897-1962). ABD’li romancı ve öykü yazarı William Harrison Faulkner ABD ’nin güney bölgesi insanlarını anlatan roman ve öyküleriyle tanınır. Faulkner Mississippi eyaletinin New Albany kentinde dünyaya geldi. I. Dünya Savaşı’nda Kanada Krallık Hava Kuvvetleri’nde görev yaptı; savaştan sonra ailesinin yanma, Oxford’a gitti ve Mississippi Üniversitesi’ne girdi. Üniversiteden ayrıldıktan sonra bir süre New Orleans’ta çalıştı. 1924’te The Marble Faun (“Mermer Faun”) adlı şiir kitabını, 1926’da da ilk romanı Soldier’s Pay'i (“Asker’in Ücreti”) yayımladı.

    Faulkner’m çoğu roman ve öyküleri Yoknapatawpha ülkesi adlı hayal ürünü bir yörede geçer. Burası Faulkner’m çok yakından bildiği bir yerdir. Yazar bazı roman ve öykülerinde yaşamın çeşitli yönlerine ilişkin duygu ve düşüncelerini aynı karakterler aracılığıyla aktarır. Bu, yapıtlara belli bir bütünlük kazandırır. 1929’da yayımladığı Sartoris adlı romanında, savaştan yeni dönmüş, çevresine uyum sağlayamayan bir insanı anlatır. Yoknapatawpha ilk kez bu romanda ortaya çıkar; ayrıca daha sonraki yapıtlarında geliştireceği temaların ipuçlarına rastlanır. Ses ve Öfke'de (The Sound and the Fury\ 1929) soylu bir ailenin çöküşünü anlatırken, toplumsal yapının çürüyüşünü ve çöküşünü gözler önüne serer. Döşeğimde Ölürken'de (As I Lay Dying; 1930) yoksul bir ailenin bireylerinin bir cenaze töreni serüveni bilinç akışı* tekniğiyle anlatılır.

    Faulkner çok verimli bir yazardı. Kutsal Sığınak (Sanctuary; 1931), Ağustos Işığı (Light in August; 1932), Absalom, Absaloml (1936) gibi romanlarından başka, ünlü öyküsü A yı'nin (“The Bear”) yer aldığı öykü kitapları vardır. Bunların tümünde güney eyaletlerindeki yaşamın çeşitli yönleri anlatılır. Faulkner yapıtlarında tüm insanlığı ilgilendiren evrensel sorunlara da yer vermiştir. 1949’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü, I. Dünya Savaşı yıllarını konu alan A Fable (“Bir Masal”) adlı uzun öyküsüyle Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştır. Ölümünden sonra, 1963’te son romanı The Reivers'a (“Yağmacılar”) da Pulitzer Ödülü verildi.

William faulkner Resimleri