Bilgi Diyarı

Aşağıdaki Kutu ile Sonsuz Bilgi Diyarı'nda İstediğinizi Arayabilirsiniz...

Bartholomeu Dias

  • Okunma : 268
Bartholomeu Dias Resim

(yaklaşık 1450-1500). Afrika kıtasının güney ucu olan Ümit Burnu' nu ilk kez gemiyle dolaşan Bartholomeu Dias’dır. Portekizli bu büyük kâşifin tam olarak ne zaman ve nerede doğduğu bilinmiyorsa da, 15. yüzyılın ikinci yarısında Batı Afrika'ya birkaç sefer yaptığı anlaşılmaktadır. Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfinden altı yıl önce, 1486'da Portekiz Kralı II. Joâo, Hindistan ve çevresindeki baharat ticaretini eline geçirmek ve Afrika kıtasının en güney ucuna erişmek umuduyla Dias'dan Afrika kıyılarını keşfetmesini istedi.

    Dias. 1487'de Portekiz'in başkenti Lizbon' dan üç gemi ile ayrılarak, birkaç ay içersinde daha önce hiçbir Avrupalı kâşifin gidemediği kadar güneye ilerledi. Namib Çölü kıyılarını geçen Dias, bugünkü Güneybatı Afrika’da Lüderitz Körfezi'nde karaya çıkarak bir direk dikti. Padröe denilen bu direkler, Portekiz Krallığı’nın, keşfedilen topraklardaki haklarının korunması amacıyla dikilirdi. Daha sonra şiddetli bir fırtınaya yakalanan Dias, karayı gözden kaybetti. 13 gün güneye doğru yol aldıktan sonra karayı görmek umuduyla doğuya döndü. Hiçbir şey göremeyince de kuzeye yöneldi ve sonunda Afrika'nın güney kıyılarında Mosselbaai'ye ulaştı. Kıyıdaki yüksek dağların önünden geçerek Algoa Körfezi’ne girdi. Gemicilerin yolculuğun güçlüğünden yakınmaya başlamaları üzerine iki ya da üç gün daha yol aldıktan sonra geri dönmeye karar verdi. Bu arada Afrika kıyılarının kuzeye doğru döndüğünü ve böylece Hindistan yolunun açıldığını gördü. Dias, aslında bilmeden Ümit Burnu’nu dolanmıştı.

    Geri dönüş yolunda kıyı boyunca ilerleyen Dias böylece Ümit Burnu’nu gören ilk AvrupalI oldu ve buraya Fırtınalar Burnu adım verdi. Portekiz kralı ise bu keşfin şans getireceğine inanarak oraya bugünkü adı olan Ümit Burnu denmesini istedi. Dias 16 aydan fazla süren bu keşif gezisinden sonra, 1488 Aralık’ında Portekiz’e geri döndü. Dias, 1497’de, Hindistan yolculuğuna çıkan Vasco da Gama’ ya Cabo Verde Adaları’na kadar eşlik etti. 1500’de Güney Afrika açıklarında yakalandığı bir fırtınada öldü.

Bartholomeu Dias Resimleri