Bilgi Diyarı

Aşağıdaki Kutu ile Sonsuz Bilgi Diyarı'nda İstediğinizi Arayabilirsiniz...

Amharalar

  • Okunma : 900
Amharalar Resim

AmharalarEtyopya'nın orta kesimindeki dağlık bölgede yaşayan halk. 1980'lerin başlarında yaklaşık 20 milyon dolayında olan Amharaların soyları, güney Arabistan'dan İ.Ö. VI. yy. ile İ.S. I. yy. arasında gelen Hami-Sami halklarına dayanır. Amharalar tenlerinin koyu rengine karşın siyah ırktan değillerdir. XIII. yy'da günümüzdeki Etyopya'ya egemen olmuşlardır.

Günümüzde Etyopya'nın resmî dili olan Amhara dili, Etyopya ortodoks kilisesinin kutsal edebiyat dili Gez'le akraba olan bir Sami dilidir. Amharalar, kuzeylerindeki Tigrelerle birlikte kendilerini tek gerçek hıristiyan topluluk sayarlar.

Ekonomileri genel olarak tarıma davalı olan Amharalar, toprak mülkiyetine çok büyük önem verirler. Atalarından erkeklere geçen soyluluğun önemli olmasına karşın, toplumları, genel olarak toprak mülkiyeti temelli bir saygınlık düzenine dayanır. Geleneksel giysileri, erkeklerde, altına çok sıkı pantolonlar giyilen yün harmaniler, kadınlarda da entaridir. 1974'teki askerî darbeden sonra, geleneksel kültürdeki batılılaşma hızlanmıştır.

Amharalar Resimleri