Bilgi Diyarı

Aşağıdaki Kutu ile Sonsuz Bilgi Diyarı'nda İstediğinizi Arayabilirsiniz...

Domino

  • Okunma : 310
Domino Resim

Domino, iki ya da daha çok kişi arasında, “pul” , “kart”, “domino” gibi adlar da verilen 28 tane dikdörtgen, yassı taşla oynanan bir salon oyunudur. Her taşın bir yüzü enlemesine çizgiyle ikiye ayrılmış ve üzerine sayılar tıpkı zarda olduğu gibi, boş kareyle belirtilen 0-0’dan, 6-6’ya kadar noktalarla işaretlenmiştir. Oyunda amaç uç sayıları ortak olan taşları eşleştirerek dizmektir. Örnek verilecek olursa, 6-4 taşı ile 4-2 taşı, dörtlüler uç uca gelecek biçimde konulur.

    Oyuna başlarken taşların yüzleri yere dönük olarak karıştırılır. Oyun iki, en fazla dört oyuncuyla oynanır. Oyuncular “bahçe” adı verilen takımdan birer taş çeker. En yüksek sayılı taşı çeken oyuncu oyuna başlama hakkını kazanır. Taşlar tekrar karıştırılır ve her oyuncu yedişer taş çeker. Geriye kalan taşlar oyun boyunca birer birer oyuncular tarafından çekilir.

    îlk oyuncu taşlarından en yüksek sayıda olanı ya da çiftli taşını yüzü üste gelecek biçimde masaya koyar. İkinci oyuncu bu taşın yanına taşın iki ucundaki sayılardan biriyle eşleşen taşını yerleştirir. “Çiftler” genellikle öbür taşları dik kesecek biçimde konur ve bazı oyun türlerinde oyuncuya ikinci bir kez oynama hakkı kazandırır. Elinde eşleyecek bir taş olmayan oyuncu uygun bir taş gelinceye kadar bahçeden taş çeker.

    Oyunculardan biri elindeki bütün taşları bitirdiğinde ”domino” der ve oyunu kazanmış olur. Öteki oyunculara, ellerinde kalan taşların toplam sayı değeri kadar ceza puanı yazılır. Hiçbir oyuncu elindeki taşı bitirememişse, oyunu elinde en az sayı olan oyuncu kazanır.

    Başka bir tür domino oyununda oyunun kaç sayıda bitirileceği önceden saptanır. Oyuncunun elinde eşleyecek taş kalmadığı zaman bahçeden çekmek yerine, “devam” diyerek sırasını yanındaki oyuncuya verir. Eğer hiçbir oyuncu oynayamıyorsa, oyun tıkanmış olur ve elinde en az sayı olan oyuncu oyunu kazanır.

    “Aznif” olarak bilinen domino oyununda ise, ortadaki taşın dört yanma işlenen taşların açık uçlarındaki sayıların toplamının yedi ve katları olması koşulu vardır. Oyunu en çok sayı elde eden oyuncu kazanır. Oyun genellikle önceden belirlenen 280 ya da 350 gibi bir sayıda bitirilir.

Domino Resimleri